Cestování se psy

Plánování dovolené není nikdy jednoduchá záležitost, zvlášť, pokud máte na starosti i někoho jiného, než jen sami sebe. Synchronizace dovolených s dětskými prázdninami, volnými termíny hotelů a lacinými letenkami může být náročná sama o sobě, natož když se k tomu přidá ještě starost o domácí mazlíčky. V autě se jim dělá zle, do letadla vám je nijak jednoduše nevezmou a v hotelích se na ně také často dívají skrz prsty. Cestování v obytném autě by se vám líbilo, ale do půjčených zvířata nesmí a kupovat si ho jenom proto, abyste jeli dvakrát ročně na dovolenou, většina domácích rozpočtů nepobere.

Byli jsme v podobné situaci. Naše aktuální smečka čítá dvě děti, dvě kočky a sedm psů různých velikostí. Vyrazit s celým cirkusem na dovolenou znamená spoustu problémů ještě předtím, než začnete nakládat do auta. Obvyklý odjezd na dovolenou se nese ve znamení hádek, dětského pláče a pozvracených pelechů v autě. Termíny dovolených se tak plánují podle ochoty okolních dobrých duší, kterým se podaří alespoň nějaké části smečky pod různými záminkami udat.

Víme, co to znamená, pořídit si domácího mazlíčka, víme, co znamená mít jich celou smečku. Také je nám líto, když chceme někam jet a nemůžeme je vzít s sebou. Proto jsme se rozhodli obytné auto koupit a přizpůsobit ho na zvířecí provoz. Dovolená v obytném autě je pro zvířata ideální - zastavíte si, kdy a kde chcete, zůstanete tam, kde se vám to líbí. Ve spoustě zemí se dá kempovat na divoko a ani v kempech nebývá se zvířaty problém. Veškeré zázemí si vozíte s sebou, takže nemusíte řešit, kde jsou slušné toalety a jestli tam ve sprchách poteče teplá voda. Máte s sebou kuchyň i ledničku s mrazákem. Můžete si naplánovat cestu, a pak plán úplně změnit, nebo jenom vyrazit bez konkrétního cíle někam pryč.

Naše auto je dimenzované pro čtyři lidi (pět v případě nutnosti na úkor pohodlí) pro jízdu i spánek plus blíže nespecifikovaný počet psů (ti jsou na kila) a je úplně nové. Budete-li chtít více informací, nebo si ho půjčit, napište nám zprávu. Těšíme se, že - stejně jako my - objevíte úplně nové možnosti trávení dovolené.

Tomáš Kráčmar